
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.56 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 550 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 3.2 GHz |
| Type | Multilayer |
| Q Factor | 8 |
| Current Rating | 300 mA |
| DC Resistance (DCR) | 310 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Active |
| Shielding | Unshielded |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Exempt |
| operating temperature | 125 °C |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0402 |
| halogen free status | Halogen Free |
| Inductance | 10 nH |
| Core Material | Ceramic, Ferrite |
| size width | 500 µm |
| size length | 1.00 mm |
| size height | 500 µm |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 300 mA |
| DC Current | 340 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Length | 1.05 mm |
| Max Width | 550 µm |
| Min Length | 950 µm |
| Min Width | 450 µm |
Stock: 216
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01698
Ext.Price$0.01698
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01698 | $0.01698 |
| 10 | $0.00849 | $0.08490 |
| 50 | $0.00653 | $0.32650 |
| 100 | $0.00585 | $0.58500 |
| 500 | $0.00524 | $2.62000 |
| 1000 | $0.00493 | $4.93000 |
| 3000 | $0.00464 | $13.92000 |
| 5000 | $0.00437 | $21.85000 |
| 10000 | $0.00412 | $41.20000 |
| 30000 | $0.00378 | $113.40000 |
| 50000 | $0.00347 | $173.50000 |
